11 maja 2008

Historia PARAOLIMPIADY

Niepełnoepsrawni uprawiają sport nie tylko dla przyjemnosci, biorą udział w rywalziacji, w zmaganaich sportowych na szczeplu lokalnym, państwowym, ale tez międzynarodowym... i tu na mysl nasuwa się PARAOLIMPIADA.
A jakie były jej początki?

...


Zawody sportowe dla osób niepełnosprawnych rozgrywano na długo przed powstaniem idei paraolimpiady. Po II wojnie światowej w 1948 roku rozegrano zawody lekkoatletyczne w Stoke Mandeville w Wielkiej Brytanii. Rozpoczęty się tego samego dnia, kiedy olimpiada w Londynie. Jednak igrzyska dla osób niepełnosprawnych z prawdziwe go zdarzenia odbywają się od 1960 roku, kiedy to zorganizowano paraolimpiadę w Rzymie. Sama nazwa "paraolimpiada" powstała znacznie później - Międzynarodowy Komitet Olimpijski zaczął jej używać dopiero w 1984 roku. W Rzymie zawody odbywały się jako 9th Annual International Stoke Mandeville Games, choć zaczynały być wzorowane na olimpiadach dla pełnosprawnych.

Rzymskie igrzyska dla niepełnosprawnych przygotowywano od 1958 roku, mimo to nie udało się rozwiązać wszystkich problemów Nie zdołano na przykład w pełni dostosować wioski olimpijskiej dla osób poruszających na wózkach - zawodnicy byli wnoszeni i znoszeni po schodach. Pomagali nawet żołnierze.


Komitety paraolimpijskie

Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski powstał dopiero w 1989 roku, choć od dawna już były organizowane mniejsze i większe zawody dla niepełnosprawnych sportowców, Jest z założenia organizacją typu non profit, czyli działającą nie dla zysku. Obecnie tworzy go 6 światowych organizacji sportowych i ponad 155 komitetów narodowych wśród nich jest oczywiście Polski Komitet Paraolimpijski.

Nasz Komitet działa od zaledwie 6 lat Jego członkami są Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych START, Polskie Towarzystwo Społeczno-Sportowe "Sprawni Razem", Polski Związek Tenisa Na Wózkach, Fundacja Aktywnej Rehabilitacji, Stowarzyszenie Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących "CROSS".
Głównym celem działania Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego jest oczywiście propagowanie idei paraolimpiad i organizowanie wyjazdów polskiej reprezentacji na igrzyska letnie i zimowe, i, co się z tym wiąże, zapewnienie na te cele funduszy (także z budżetu państwa).

Wysyłanie zawodników na paraolimpiadę i zresztą sama paraolimpiada są zwieńczeniem kilkuletniej pracy. Zorganizowanie tak rozbudowanego wydarzenia sportowego jak olimpiada jest logistycznie niezwykle skomplikowane.

Brak komentarzy: